Kdyby se vás někdo na ulici zeptal v rámci ankety s náhodně vybranými lidmi, zda víte, jak vypadá trampolína, zřejmě by se nenašel nikdo, kdo by tápal. A pokud by druhá otázka směřovala k tomu, zda jste si někdy na trampolíně zaskákali, tam by už počet kladných odpovědí možná nebyl tak vysoký.
O skákání na dětských trampolínách někteří lékaři tvrdí, že posiluje kosterní vaziva, a umožňuje budování svalové hmoty, zejména dolních končetin v oblasti lýtek, stehen a hýždí. Zapomínat bychom neměli ani na chodidla, kde při skákání naboso dochází k podpoře svaloviny, která udržuje v perfektní poloze příčnou i podélnou klenbu chodidel.
Jak to asi může dopadnout, když přeceníte své schopnosti
Skákání na trampolínách je velmi náročné na svalový fond i fyzickou kondici, někteří odborníci uvádí, že jde o náročnější pohyb, nežli běh. Skákejte tedy s rozumem, používejte vlastní intuici a zdravý selský rozum. S cvičením to nepřehánějte, zpočátku se na trampolíně pohybujte jen pár minut denně, postupně můžete přidávat tréninkové dávky, ale to neznamená, abyste za tři týdny již denně trávili na trampolíně dvě hodiny v jednom zátahu. Pokud budete rozumní, při tomto pohybu prakticky nemůže dojít k poškození svalové a vazivové tkáně.
Skákání s rozumem podporují zabezpečovací prvky
Pohyb na trampolíně by měl být bezpečný nejen díky vašemu uvážlivému využívání, ale i se zabezpečovacími prvky, zejména s ochrannou obvodovou sítí, s krytem pružin z PVC a případně se sítí, která znemožňuje průchod pod trampolínou, pokud se na jejím povrchu někdo pohybuje.
Zároveň dbejte o to, aby vám nepadaly z kapes různé předměty, o které byste se mohli zranit, neskákejte s plnými ústy jídla, se žvýkačkou či s bonbóny, a skákejte nejlépe osamoceni, protože pohyb více osob na pružné podložce je zrádný a můžete se pak navzájem zranit.