Případů, kdy si lidé vzali půjčku, kterou pak nezvládali splácet a tak skončili na ulici, jsou plná média. Takové věci se, bohužel, stávají. A jsou o to více časté, čím více lidé důvěřují neověřeným informacím. Ona totiž půjčka, která se na vás tváří super výhodně, zase tak výhodná být nemusí. A to ani v případě, kdy má na první pohled tu nejnižší úrokovou míru široko daleko. Ty peníze, o které vás finanční společnost během splácení připraví, totiž mohou být ukryty úplně jinde. Třeba v poplatcích a sankcích, kterým se prakticky nevyhnete. Proto nikdy nepodepisujte smlouvu o úvěru dříve, než se důkladně seznámíte s podmínkami půjčky, než si vše důkladně spočítáte, a než budete mít naprosto jasno v tom, kolik vás to celé bude stát, a zda budete podmínky smlouvy schopni dodržet. Smlouva o úvěru se totiž neuzavírá na měsíc, ani na rok, ale zpravidla na několik dlouhých let – a takové závazky není radno podceňovat.
Vybíráte tu pravou půjčku? Vezměte si k ruce kalkulačku!
Kalkulačka by měla být to první, co budete automaticky držet v ruce, jakmile budete hledat ten pravý úvěr pro vás. Mnozí poskytovatelé se rádi schovávají za líbivá čísla, aby skryli nepříliš lákavou realitu. Jestliže je chcete odhalit, tak vám nezbývá, než počítat a srovnávat!
Jestliže se necítíte být silnými počtáři, tak si minimálně vezměte k ruce nástroj, který to důležité porovná za vás. Takovým nástrojem dobře dostupným na internetu je třeba kalkulačka americké hypotéky Hypotekybezregistru, která vám pomůže spočítat důležité parametry úvěru.
Ať už se však budete zajímat o libovolný typ úvěru – o ten bez registru, bez dokládání příjmu, anebo třeba o americkou hypotéku, vždy byste se měli ptát na to, kolik peněz celkově za takovou půjčku zaplatíte. Jedna věc je jistina, kterou budete splácet, a druhá věc je to, co k vybrané půjčce zaplatíte navíc – to záleží na úrocích, ale také na různých poplatcích anebo sankcích za nedodržení podmínek.