V našich klimatických podmínkách to je například Pilatka rybízová. Řadí se mezi listožravé škůdce. Je to červenožlutá muška, která je dlouhá 6 až 8 mm, a má černou hlavu. Její škodlivost je ve stadiu housenky, která je velmi žravá. Nejdříve vyžírá okrouhlé dírky do listů, později ožírá celé listy, takže z nich zůstanou jen hlavní žilky a řapíky. Napadené a poškozené keře i stromky rybízu slábnou, plody se nevyvíjejí, dřevo dobře nevyzrává a narušená je i diferenciace květních pupenů.
Housenka je světle zelená, dlouhá asi 15 mm a má černou hlavu. Před zakuklením se barva mění na modrozelenou. Ochrana: Zasáhnout musíme co nejdříve postřikem Karate. Také Sviluška rybízová snižuje výnosy rybízu, ale i angreštu a to sáním listů. Je dlouhá 0,7 mm, má elipsovitý tvar a zelenou až hnědošedou, někdy karmínově červenou barvu. Listy jsou po sání světle zelené až bledě žluté, stáčejí se a opadávají. Škůdce přezimuje ve stadiu vajíčka. Opět použijeme přípravek Karate.
Škůdci angreštu
Další škůdce je Pilatka angreštová. Zařazuje se také mezi listožravé škůdce. Je menší, její délka je 4,5-5,5 mm, má černou barvu. Její larvy jsou zelené, v tomto stadiu i přezimuje. Zakuklí se na jaře a dospělí jedinci kladou vajíčka v měsíci květnu do okrajů listů. Škodí nejen na angreštu, ale také i na rybízu. Ochrana: Opět použijeme postřik Karate. Následuje škůdce Mšice srstková. Je tmavě zelená, má okrouhlý tvar a je dlouhá necelé 2 mm. Její vajíčka přezimují na větvičkách a výhonech v blízkosti pupenů. Tím, že sají šťávy angreštu, dochází ke kroucení listů, letorosty se křiví, na jejich vrcholcích se vytvářejí hnízdovité shluky zkroucených listů, uvnitř kterých je mnoho mšic.
To, že máme na rostlině mšice, poznáme podle mravenců, kteří se živí sladkými výměnky mšic. Zde kromě slunéček pomůže přípravek Pirimor, který není pro slunéčka škodlivý. Listožravým škůdcem je Píďalka angreštová. Dospělý škůdce je noční motýl, který je dlouhý 17-21 mm. Má bílá křídla, která jsou zdobena černými skvrnami. Na jaře vylézají přezimující housenky v době rašení na keře i stromky angreštu, kde žerou pupeny a později listy. Housenky dorůstají v červnu, potom se po 22-26 dnech se líhne motýl. Ochrana: Ihned po zjištění škůdce aplikujeme přípravek Karate.